جمعه 26 بهمن 1386

ADONIS SYSTEM

مدیر‌کل مهندسی عملیات و هماهنگی شبکه دیتا در حالی میزان پهنای باند کشور را مناسب و کافی ارزیابی می‌کند که بسیاری از کارشناسان و فعالان این حوزه اینچنین فکر نمی‌کنند؛ اگر به میزانی که ادعا می‌شود، پهنای باند موجود بود ما مشکلی نداشتیم و این میزان کفاف نیاز ما را می‌داد، اما حالا این مشکلات وجود دارد و این بدان معناست که یا میزان پهنای باند کمتر از میزانی است که ادعا می‌شود یا میزان مصرف بیشتر از برآورد‌هاست.

کیفیت پهنای باند ارتباط با شبکه جهانی اینترنت ارائه شده از سوی مخابرات ایران، شرایط و اندازه‌های کیفی قابل قبول برای انتقال صدا روی اینترنت را ندارد. شاید تصور شود این مسئله مربوط به بحران اینترنتی است که از چند روز پیش و در پی آسیب به 2 کابل مخابراتی که از بستر دریای مدیترانه عبور می‌کنند، در منطقه خاورمیانه رخ داده است، اما واقعیت آن است که اگرچه این بحران مشکلات کاربران ایرانی را افزایش داده است، سابقه اختلالات اینترنتی ما به حدود 2 ماه پیش بازمی‌گردد.

این اختلالات به حدی بود که منجر به اعتراض شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات‌اینترنتی نسبت به کیفیت پهنای باند شد، هرچند که مدیر‌کل مهندسی عملیات و هماهنگی شبکه دیتای شرکت زیر‌ساخت، عنوان می‌کند که از اعتراض‌های 2 ماه گذشته این صنف بی‌اطلاع است.

اسماعیل رادکانی به همشهری می‌گوید: "ممکن است به صورت مقطعی به‌دلیل قطعی لینک، قطعی فیبر و... مشکلاتی بروز کند که این مسئله در همه‌جای دنیا پیش می‌آید ولی ما مشکل خاصی نداریم و در یکی دو ماه گذشته هیچ موردی به ما گزارش نشده است."

مشکلی که این مقام مسئول نسبت به آن اظهار بی‌اطلاعی می‌کند، در حدی بود که اواخر دی‌ماه سال‌جاری، روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در اطلاعیه‌ای با بیان اینکه، این مسئله موجب نارضایتی شرکت‌ها به ویژه ارائه‌دهندگان خدمات تلفن- اینترنتی و بسیاری از کاربران کشور شده است، اعلام کرد: "از حدود یک ماه پیش تاکنون در تمامی روزهای اداری، از حدود ساعت ۱۰ صبح تا 30 :۱۶ عصر، ارتباط اکثر نقاط کشور با شبکه اینترنت، با بیش از ۵ الی ۱۰ درصد ریزش بسته‌های اطلاعاتی (Packet Loss ) روبه‌رو شده و این میزان در مواردی تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد."

در پی تماس همشهری با سازمان نظام صنفی، یکی از کارشناسان این سازمان مشکل به وجود آمده را اینچنین تشریح کرد: هرگونه تبادل اطلاعات در اینترنت به گونه‌ای است که به‌عنوان مثال، زمانی که ایمیلی را ارسال می‌کنید، تبدیل به چندین بسته اطلاعاتی می‌شود و زمانی که می‌خواهد به مقصد برسد این بسته‌ها یکدیگر را در اینترنت یافته و به هم وصل می‌شوند، بدین ترتیب ایمیل به مقصد می‌رسد اما اگر هر یک از این بسته‌ها در نهایت به بسته‌های دیگر وصل نشود، اطلاعات ارسالی ناقص به مقصد خواهد رسید. طی یک ماه ‌اخیر مطلوب نبودن پهنای باند و ریزش بسته‌های اطلاعاتی با نوسان تأخیر در رفت یا برگشت بسته‌ها روبه‌رو شده و این معضل، سبب کیفیت نامطلوب انتقال صدا شده است.

منبع خبر: همشهری آنلاین

ADONIS SYSTEMاین سایت تابع قوانین فیلترینگ جمهوری اسلامی ایران می باشد.ADONIS SYSTEM

ADONIS SYSTEMwww.AdonisSystem.ir/MADONIS SYSTEM
این سایت از طریق آدرس فوق بر روی موبایل قابل مشاهده خواهد بود!

توجه: استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است.del.icio.us digg newsvine furl Y! smarking segnalo داغ کن - کلوب دات کام viwio